DUVARKAĞİDİ TEMİZLİĞİ
. Elektrik süpürgesi

Duvar kağıdını temizlemenin en basit yollarından biri elektrik süpürgesidir. Elektrikli süpürgenin başlığına yumuşak bir fırça takın. Duvar kağıdınızı yukarıdan aşağıya doğru süpürerek temizleyin. Bu işlemi yapmadan önce bir sopanın ucuna toz bezini koyun ve duvarlara sürün. Duvar kağıdınızın nasıl tozlandığına inanamayacaksınız. Eleketrik süpürgesiyle süpürmeniz ise bu tozlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

2. Hamur

Narin duvar kağıdı veya lekelenmiş duvar kağıdını temizlemek kolay değildir. Silmek isterseniz, duvar kağıdı zarar görebilir. Bunun yerine boya mağazalarında satılan duvar kağıdı hamuru alabilirsiniz. Bu hamuru top haline getirerek elinize alın. ve Duvarınız üzerinde elinizle gezdirin. Hamur kirlenirken, duvar kağıtlarınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz. Tüm duvar kağıtlarını bu şekilde temizleyebilirsiniz.

3. Silme

Duvar kağıtlarını temizlemek için silme veya yıkama yöntemini kullanabilirsiniz. Ancak bunun için duvar kağıdınızın silinebilir veya yıkanabilir olduğundan emin olun. Eğer duvar kağıdınız yıkanabilir değilse, su ve deterjan değdiğinde kolayla yıpranabilir. Bunun için duvar kağıdının bir ucuna içinde deterjan bulunan bir karışımı duvar kağıdına püskürtün. Eğer duvar kağıdı koyulaşırsa veya sıvıyı emdiğini görürseniz, o zaman duvar kağıdınızın yıkanabilir olmadığını anlayacaksanız. Kesinlikle su ve deterjan ile duvar kağıdızı silmeyin veya yıkamayın. Bu durumda hamuru kullanmanızı öneriyoruz.

4. Süngerle silme

Özellikle mutfaklarda bulunan duvar kağıtları, yağ ve buhar sebebiyle inatçı kirlere dönüşür. toz gibi kolay temizlenemez. Mutfaklara genellikle su geçirmek duvar kağıtları konulur. Bu alandaki duvar kağıtlarını temizlemek için sıvı deterjan ve su karışımı hazırlayın. Bir sürgerle duvar kağıtlarınızı temizleyin. Temizlemeyi her zaman yukarıdan aşağıya doğru yapmayı unutmayın. Süngerin çok ıslak olmamasına dikkat edin. Duvar kağıtlarının aralarına su sızabilirlir. Bu durumda silme işleminin hemen ardından kağıt havlu ile duvar kağıdında kalan fazla sıvıyı kurulayın. Eğer kirler süngerle çıkmıyorsa bir fırça ile bu temizleme işlemini de yapabilirsiniz.

Bakım ve temizliği nasıl yapılmalı?

Duvar kağıtlarının rulo kağıdında bakım ve temizliğe dair öneriler bulunmaktadır. Bu önerileri muhakkak okuyun ve uygulayın.

Yumuşak, temiz ve suyu iyice alınmış bir bezle ayda bir kez silin.

4-5 parça beyaz kağıt havlu ya da fırın kağıdı kullanarak yağ lekelerini temizleyebilirsiniz.

Sıcak ütüyle duvar kağıdını ütüleyerek boya lekelerini temizleyebilirsiniz.

Suya dayanıklı olanlarını pirinç sirkesi ve su karışımıyla silebilirsiniz. Sildikten hemen sonra kurulamalısınız.

Plastik duvar kaplamalarını deterjanlı suyla temizleyebilirsiniz. Fakat hemen kurulamayı unutmayın. Kurulamazsanız kabarırılar.

Kumaş dokulu duvar kağıtlarınızı önce elektrik süpürgesiyle temizleyip sonra nemli bir bezle silebilirsiniz.

Hasır gibi su ile temizlenmeyen kaplamalar  yumuşak toz alma fırçası, kuru bez veya elektrikli süpürge ile temizlenebilir.

Doğru yöntemlerle ve kaliteli bir işçilikle uygulanmış duvar kağıdı, yıllar boyu kullanılabilir.